Slovo v médiích Zpět na výpis

O zkrocení zákona o registrovaném partnerství

Články | 20. prosince 2009, 14:37

Jsou zákony, které vyvolávají živou diskusi, a jsou i takové, které dokážou rozdmýchat v lidech velké vášně, protože se týkají velmi citlivých otázek našeho bytí. Takovým byl bezpochyby i zákon o registrovaném partnerství. Je to už dávno, co se o něm rozhodovalo. Bylo to v době, kdy v kinech kraloval film s tématem osudového vztahu dvou mužů „Zkrocení hory“, ověnčený Oscary. Zákony se mohou měnit, téma zůstává…

Uveřejněno v Občasníku ODS, ročník 2006

Zákon o registrovaném partnerství prošel. Navzdory prezidentovi a s pramalou podporou ODS ve Sněmovně. „Nebudu vás volit,“ přivítala mě kamarádka slovy, která bych od ní nikdy nečekala. Nikdy nevolila jinou stranu. Nejdřív jsem žertovala, že jí asi odradilo, že jsem na kandidátce. Ona žertovat nechtěla. ODS jí hluboce zklamala svou netolerancí k zákonu, který v jejích očích garantuje práva menšině upřednostňující v partnerství stejné pohlaví. Jak velká menšina to je, nebudu spekulovat, ale jsem si jistá, že velmi velká… Ale o to navíc vůbec nejde… Kina dobývá americký film „Zkrocená hora“. Dotýká se výjimečně zdařile a citlivě témat, která jsou heterosexuálním párům nahony vzdálená. Vzbuzuje u diváků vzácnou empatii. A o tu jde.

Nejdřív jsem se pustila do diskuse. Kdybych žila s přítelkyní, byla bych na tom díky novému zákonu lépe než kdybych žila s přítelem. Navíc je tu řada jiných skupin lidí, kteří mají podobné problémy a přitom se o nich vůbec nemluví, protože nejsou tak moderní. Co si budeme povídat, téma homosexuality v médiích velmi moderní je – na rozdíl od témat svobodných žen a svobodných matek, atd. Například adopce je zbytečně, někdy až tragicky problematická obecně… Téměř se o ní mlčí, zatímco v souvislosti s homosexuálními páry je skloňovaná podstatně častěji. Je to tichá nespravedlnost…

Dalším argumentem bylo, že v jiných blízkých vztazích lidí jsou stejné problémy: sousedka se oddaně roky starala o osamělou stařenku. Následně jí doktoři nebyli ochotni sdělit ani to, zda zemřela. Všechny tyto problémy by měly být řešeny, a ne jen pro určité skupiny lidí, kteří jsou dost hlasití na to, aby se jim věnovala pozornost v médiích a v zákonech…

Jenže…jenže ono to není tak jednoduché. A ono jde ve vztahu muže s mužem a ženy s ženou o něco ještě trochu jiného: o lásku. Příroda chtěla, aby ji někteří věnovali nebo některé věnovaly stejnému pohlaví. A otázka je, zda toto má být důvod k jinému zákonnému ukotvení  vztahů těchto párů…

Nakonec po mnoha „pro“ a „proti“ vůči novému zákonu přišel jeden důležitý argument. Vrátíme se na začátek:  Kdybych žila s přítelkyní, byla bych na tom díky novému zákonu lépe než kdybych žila s přítelem. Ale je třeba dodat: když budu žít s přítelem, mohu si ho vzít za manžela. Změním svůj statut, budu mít jiné výhody a jinou zodpovědnost vůči státu a budu mít jiná práva…

Mám volbu. A o tu jde. Krotitelé hor ji dosud neměli. A voliči ji budou mít.

Zákon prošel, ale otázky, proč se k němu ODS stavěla tak či onak, budou ve vzduchu ještě dlouho. Proto těchto pár řádek k zamyšlení…

Monika Hašková

Komentáře

Reagovat na příspěvek

(email nebude zveřejněn)

 

Vyplňte následující slova bez mezery: No Spam

Upozorňujeme, že příspěvky obsahující vulgární výrazy, reklamu, či příspěvky nevztahující se k tématu mohou být smazány.